Czy nowoczesne formy zatrudnienia sprawdzają się w Polsce?


Kto odwiedzał kiedykolwiek w celach zarobkowych kraje europejskie, takie jak Wielka Brytania czy Holandia, ten doskonale wie, że proces zatrudniania wygląda tam nieco inaczej niż u nas. Na porządku dziennym jest tam bowiem leasing pracowniczy, czyli, potocznie mówiąc – praca przez agencję. U nas ten system nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty, chociaż, z drugiej strony, w internecie można zauważyć coraz częstsze ogłoszenia o pracę, w których jako pracodawca widnieje agencja pracy tymczasowej, a nie zakład pracy, w którym mielibyśmy pracować. I bardzo dobrze. Praca przez agencję to bardzo elastyczna forma zatrudnienia i jest niezwykle pożądana, zwłaszcza wśród ludzi młodych.
Praca tymczasowa nie wymaga od nas pełnego podporządkowania się normom czasowym i innym, jak ma to miejsce w przypadku normalnej pracy etatowej. Dlatego agencja rekrutacyjna to pierwsze miejsce, które odwiedzają uczniowie, studenci, osoby szukające pracy na pół etatu, itp.
Niestety, agencje pracy cieszą się powodzeniem niemal wyłącznie w dużych miastach, na przykład we Wrocławiu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: agencja pracy tymczasowej Wrocław, aby się o tym przekonać. Za granicą nawet w niewielkich miejscowościach znajdują się siedziby poszczególnych agencji pracy. Może z czasem i u nas zacznie się to zmieniać. Może wreszcie agencja pracy tymczasowej we Wrocławiu będzie taką samą normalnością, jak agencja pracy tymczasowej w Łęczycy czy Wieluniu. W końcu zarówno w miastach z dwudziestoma, jak i dwustoma tysiącami mieszkańców, są osoby, dla których praca tymczasowa jest optymalna.

Comments are closed.